You are currently viewing Tiia Innos võitis paraspordimängudel kuldmedali

Tiia Innos võitis paraspordimängudel kuldmedali

Tiia Innos võitis Euroopa noorte paraspordimängudel Pajulahtis naiste pimelauatennises kuldmedali. Õnnitlesime Tiia Innost ning tema treenereid Kristo Ringast ja Katri Vaikjärve.

Palusime Kristo Ringaselt, kes ühtlasi on ka Eesti Pimedate Spordiliidu esimees, pimelauatennise lühitutvustust.

Lauatennis on väga populaarne spordiala ka pimedate ja vaegnägevate inimeste seas. Selleks, et nägemislangusega inimesed saaks lauatennist mängida, kohandati mäng nägemispuudega inimeste võimalustele sobivaks. Spordiala kohandus sai alguse 1960ndatel aastatel Kanadas ja selle tulemusena sisaldab mäng elemente nii õhuhokist kui ka lauatennisest. Tänaseks on pimelauatennis populaarne kogu maailmas, eriti aga Euroopa riikides. 

Pimelauatennist mängitakse ristkülikukujulisel laual, mis on poolitatud keskplaadiga. Mängulaua mõlemas otsas on väravataskud. Palli lüüakse spetsiaalse reketiga mööda lauapinda keskplaadi alt vastasmängija väravataskusse, samal ajal püüab vastane seda takistada. Kuna kogu mäng käib kuulmise järgi, kasutatakse mängus vastavat plastikust helipalli, ruumis peab samal ajal olema täielik vaikus. Mängijad kannavad mängides katteprille, mis kindlustavad võrdsuse, et kumbki mängija palli ei näe. Lisaks kasutavad mängijad kaitsekindaid, kuna vastase löök vastu reketit või  käepinda võib olla väga tugev. Mängu eel kontrollitakse kõikide mängijate varustuse (kaitsekindad, reketid, katteprillid) nõuetele vastavust. Settide vahel ja peale time out’i kontrollib kohtunik, kas mängijate katteprillid on korrektselt ees. Katteprille tohib mängija katsuda või kohendada vaid kohtuniku loal.

Pimelauatennises korraldatakse turniire peamiselt Euroopa riikides. Kulminatsiooniks on Euroopa- ning maailmameistrivõistlused. Tiitlivõistlustel osalevad sportlased treenivad vähemalt kaheksa korda nädalas ja ettevalmistus sarnaneb lauatennise sportlaste ettevalmistusele.

Eestis mängitakse pimealauatennist enam kui viisteist aastat. Eesti koondislaste parimateks saavutusteks tiitlivõistlustelt oli tänaseni maailmameistrivõistluse kuues koht ja Euroopa meistrivõistluse neljas koht. Tänavu lisandus saavutuste hulka Euroopa meistrivõistluse juuniorite  esimene koht.

Täname Kristo Ringast ning soovime edu ja kordaminekuid!

Eesti Lauatenniseliit